Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da lisans eğitimi almak pek çok bireyin hayali olmakla birlikte bireyin şartlarına uygun bir yol çizildiğinde gayet mümkün olan bir plandır.Kişinin eğitim seviyesi,son mezun olduğu okuldaki ortalaması, eğitim almak istediği program, ayrılan bütçe ve zaman en önemli kriterlerden olup bütün bunları göz önünde bulundurup doğru bir tercih yapmak oldukça önemlidir.Bu aşamada size yardımcı olacak danışmanlarımız hayallerin ve  şartların ortak paydada buluştuğu bir üniversite imkanını sunacaktır size.

Amerika’da üniversite eğitimi için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır.İlk olarak seçilen üniversiteye ve programa direk başvuru yapılır ve kişinin seviyesine bağlı olarak şartlı veya şartsız kabul alınabilir okuldan. İngilizce seviyesi yeterli olmayan veya TOEFL,IELTS,TAF sınavlarındna yeterli skoru gösteremeyen adaylara şartlı kabul verilir ve lisans programına başlamadan önce İngilizce dil kursu şartı konulur.Sizin dil seviyenize bağlı olarak bu dil kursunun zamanı değişmektedir, seviye ne kadar düşük olursa dil eğitimi alma gereliliğinizde bir o kadar artacaktır.Bunu bir dezavantaj olarak düşünmek yanlış olur. Lisans programı öncesi hazırlık sınıfı gibidir ve kişinin ortama adaptasyon sürecini hızlandırır.Eğitim almayı düşündüğünüz üniversitenin bünyesindeki dil okullarına veya başka bir dil okuluna gitmeniz mümkündür.İngilizce yeterliliğini sağlayamayan bu adayların diğer bir opsiyonu da üniveriste eğitimi öncesi University pathway denilen programlarına gidip başarıyla bitirmesidir.Çoğu üniversitenin bünyesinde bu program mevcuttur.

Diğer bir yöntem ise Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen ancak bütçesini biraz daha kısıtlı tutmak isteyen adaylara veya hangi alanda lisans programı istediğine karar veremeyen adaylara daha uygundur. İlk aşamada yüksek okul diye tabir ettiğimiz 2 senelik Community College’lara kaydolup başarı ile bitirdikten sonra bu iki senenin sonunda istenilen bir üniversitede lisans programına kaydolup 3. Ve 4. Senenizi okuyarak lisansa tamamlayabilirsiniz.Bu yöntem ile bitirilen iki okuldan da diploma alınır önlisans ve lisans olmak üzere.

Son olarak Amerika’da üniversite eğitimi düşünen bireyler başvurular için ortaama bir sene önceden işlemlere başlamalıdır.Hem karar verme aşamasının sağlıklı olması için hem de danışmanlarımızın çizdiği belirli bir rotada geniş bir zamanda ilerleyip şartları daha iyi konuma getirebilmek için zaman oldukça önemlidir. Anlaşmamızın bulunduğu yüzlerce Amerikan üniversitesinden kendi hayallerinize en uygununu bulabiliceğiniz şüphesiz !