İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Dünyanın ileri gelen sayılı üniversitelerine, muhteşem bir atmosfere ve tarihe sahip en güzel ülkelerinden olan İngiltere’de hem dünyaca geçerli bir diplomaya sahip olup hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Lisans eğitimi 3 yıl, lisansüstü eğitimi ise 1 yıl ile sınırlı olan İngiltere, eğitim süresi olarak ülkemize göre 1 yıl kısa olduğundan size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu fark sayesinde yaşıtlarınız belki de hala mezun olmaya çalışırken siz lisansınızı veya yüksek lisansınızı tamamlamış idealleriniz doğrultusunda adımlar atmaya başlamışsınızdır bile.

Üniversiteye Başvuru ve Kabul

İngiltere’de bir üniversitede lisans eğitimi almak istiyorsanız başvuru yapabilmeniz için meslek liseleri de dahil olmak üzere bir lise diplomanızın olması yeterlidir. Bu aşamadan sonra izleyeceğiniz adım 1 yıl öncesinden başvurunuzu yapmak olacaktır. Genel itibariyle 1 Eylül tarihinde başlayan başvurular 30 Haziran tarihine kadar devam etmektedir. İngiltere’deki üniversitelere başvurmak için gerekli yeterliliğe sahip öğrenciler başvurularını ülkemizdeki ÖSYM ile eş değer olan UCAS (Universities and Colleges Admissions Service)  vesilesi ile gerçekleştirirler. Başvurusu iletilen öğrencinin A-Level veya ona eş sınavlarda başarılı olmuş olması beklenmektedir. Eğer bu yeterliliğe sahip değilseniz öncelikle İngilizce seviyenize uygun bir hazırlık kursuna başlarsınız. Bu kurs genellikle yabancı uyruklu öğrenciler için Foundation kurslarıdır. Bu programdan başarılı olduğunuz takdirde bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanırsınız. Genel itibariyle yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin pek çoğu lisans eğitiminden önce bu programlara giderek en fazla 2 yıllık bir eğitim ile üniversiteye hazırlanmaktadırlar.

Foundation (Üniversiteye Hazırlık Süreci)

Foundation programları genellikle 30 ile 32 hafta sürmekte ve bu dönemin içeriği dil eğitimi ile başlayarak üniversite okumak için mutlaka istenen IELTS sınavına hazırlık ile devam etmektedir. Eğitimin son aşamasında ise öğrenciler lisans eğitimlerine başlayacakları bölümler ile ilgili alan eğitimine tabi tutulurlar. Ülkemizden eğitim almak üzere başvurusu kabul edilen öğrencilerin pek çoğu bu eğitim sonrasında 3 yıllık lisans hayatına adım atarlar. Ülkemizdeki ön lisans programlarına da benzetebileceğimiz bu program hem öğrencileri üniversite hayatına hazırlamakta hem de dilinizi rahatlıkla geliştirebileceğiniz bir adım olmaktadır. Bu kurslarda başarılı olan öğrenciler lisans eğitimine devam etmeye de hak kazanmış olurlar.

Akademik Dönemler ve Lisans Süreci

İngiltere’de akademik takvim çoğunlukla Eylül veya Ekim ayları içinde başlasa da farklı dönemlerde de öğrenci kabulü yapılabilmektedir. Bunun başlıca sebebi ise kimi okulların dönem usulü ile çalışması nedeniyle özellikle lisansüstü eğitime başlayacak öğrencilere herhangi bir dönemde okula başlayabilme imkanı sunmalarıdır.

Üç aşamalı bir akademik yıla sahip İngiltere’de dönemler on ile on dört hafta sürmektedir. Paskalya ve Noel tatilleri haricinde Ağustos ayı boyunca süren, Temmuz ve Eylül aylarının da bir kısmını içeren yaz tatili mevcuttur. Aynı zamanda İngiltere’de eğitime başlayan öğrenciler akademik dönemler içinde 20 saatle sınırlı olmak koşulu ile part-time olarak, tatil dönemlerinde ise full-time olarak çalışma hakkına sahiptirler. Böylece eğitim aldığınız süreyi kazanacağınız parayla daha rahat geçirebilir bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

İngiltere’de Lisansüstü Eğitim Süreci

İngiltere lisans eğitimi için olduğu gibi yüksek lisans için de tercih edebileceğiniz en iyi ülkelerden biridir. Öncellikle sahip olduğu okulların nitelikleri bakımından çok büyük avantajlara sahip olan İngiltere’de aynı zamanda alacağınız yüksek lisans eğitimi sayesinde pek çok yerde tercih edilirliğiniz de artacaktır.

Pre-Master: Öncelikle eğer ki İngiltere’de yüksek lisans yapmak istediğiniz okulun koşullarına yetecek bir not ortalamasına sahip değilseniz ve eğitiminizi o okulda tamamlamak istiyorsanız başvurabileceğiniz herhangi bir pre-master programı sizi alacağınız eğitime hazırlayacaktır. Genellikle bir yarıyıl veya bir tam yıl olarak eğitim alacağınız bu program sayesinde not ortalamanızdan etkilenmeden istediğiniz okulda eğitim alabilirsiniz. Çünkü pre-master programları not ortalamanızı yükselten ve istediğiniz okulun kapılarını size aralayan bir programdır.

Pre- Sessional: Bu program ise size istediğiniz İngiltere okulunda yüksek lisans yapabilmeniz için dil desteği sağlamakta ve okulların aradığı TOEFL, IELTS gibi yabancı dil sınavlarından yeterli puanı alamadığınız takdirde yüksek lisans için kabul edildiğiniz üniversite bünyesinde verilmektedir. Ve yeniden sınav olmak yerine İngilizce seviyenizi yükseltmenizi aynı zamanda yüksek lisans yapacağınız okula da alışmanızı kolaylaştıracaktır.

Master: İngiltere’de iki türlü yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler öğretime dayalı sınıf kapsamında olabileceği gibi, araştırmaya dayalı bir eğitim de alınabilmektedir. Çoğunlukla 9 ay veya 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayabileceğiniz yüksek lisans eğitiminiz için İngiltere üniversiteleri 2.50 ve üzeri ortalama beklemektedirler. Ancak kimi okullarda bu ortalama daha az da olabilir. Veya öğrenciler yukarıda da bahsettiğimiz pre-master programlarıyla gerekli ortalamayı elde edebilmektedirler.

Doktora Eğitimi

Doktora eğitimi söz konusu olduğunda İngiltere ABD’ye kıyasla çok daha avantajlı bir seçenek olacaktır. Çünkü alacağınız eğitim programının toplam süresi 3 senedir ve ABD’ye oranla eğitiminizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Doktoranızı İngiltere’de yapmak istiyorsanız başvuru esnasında yüksek lisansınızı İngiltere’de yapmayı tercih etmiş olmanız size artı bir şans sağlayacaktır. Süre açısından her ne kadar ABD’ye nazaran avantajlı da olsanız İngiltere’de burs alma koşulları daha zordur. Bu nedenle bir nebze daha zorlanabilirsiniz. Program süresindeki masraflarınızdan aynı şekilde kendiniz sorumlusunuzdur.

Anlaşmalı Olduğumuz İngiltere Üniversiteleri

Aşağıda firmamız aracılığı ile gidebileceğiniz İngiltere üniversitelerinin bir listesi bulunmaktadır.

 • Anglia Ruskin University – Cambridge
 • Brunel University – Uxbridge
 • Keele University – Staffordshire
 • Kingston University – London
 • Lancaster University – Lancashire
 • Liverpool John Moores University (LJMU) – Liverpool
 • Royal Holloway, University of London – Surrey
 • Stirling University – İskoçya
 • Swansea University – Swansea
 • Trinity College Dublin – İrlanda
 • University College Dublin – İrlanda
 • University of Hertfordshire – Hertfordshire
 • University of Huddersfield – Huddersfield
 • University of Leicester – Leicester
 • University of Lincoln – Lincolnshire
 • University of Plymouth – Plymouth
 • University of Portsmouth – Portsmouth
 • University of Surrey- Surrey
 • University of Sussex – East Sussex
 • University of Wales- Galler

İngiltere’de Konaklama

Bilindiği üzere dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olan İngiltere’de lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler genel itibariyle yurtlarda konaklamayı tercih etmektedirler. Evde kalmak gibi farklı seçenekleriniz mevcut olsa da eğitim süresinin daha kısa oluşu, yurtların evde kalmaya nazaran daha uygun fiyata gelişi ve sorumluluk açısından çok daha rahat oluşları gibi pek çok avantajları mevcuttur. Bu nedenle İngiltere’de eğitim görmek isteyen öğrenciler genellikle yurtlarda konaklamayı tercih etmektedirler.

İngiltere’deki üniversitelerin çoğunluğu yabancı uyruklu öğrencilerine ilk sene okul yurdunu kullanma garantisi vermektedir. İngiltere’deki üniversite yurtları genellikle tek kişilik standart odalar veya banyosu ve tuvaletinin içinde olduğu süit odalar şeklindedir. Bu seçeneklerin dışında bazı okulların yurtlarında mutfak da odanın içine dahil edilip oda stüdyo şeklinde öğrencilere temin edilmektedir.

Uzun dönem konaklama ücretleri isteğinize göre okulunuzun konaklama politikasına uygun olarak 2 ve 3 taksit şeklinde veya peşin ödenmektedir. Ve uzun süre kalınacağına dair bir kontrat imzalanmaktadır.

İngiltere’de Eğitim İçin Vize Alım Koşulları

Öncelikle bu vizeyi alabilmek için orta derece bir İngilizce bilgisine sahip olmanız ve bunu da geçerliliği bulunun sınav sonuçlarından en az birinin belgesinin olması gerekir ki İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayabilesiniz. Ayrıca en az 28 gün öncesinden eğitim masraflarınızın bankada kendi adınıza ya da aileniz adına bulunan bir hesaba yatırılmış olduğuna dair bir banka hesap cüzdanını, eğer hesap anne veya babanız adınaysa ayrı olarak bir de sponsorship mektubunu başvuru belgelerinize eklemeniz gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra eğitiminiz süresini kapsayacak şekilde çıkarttığınız pasaportunuz, varsa eskiden çıkarttığınız pasaportlarınız, vesikalık 2 adet fotoğraf ve ayrıca nüfus müdürlüğünden alacağınız vukuatlı nüfus cüzdanı örneğiniz ile bu örneğin İngilizce tercümesi gerekmektedir. En son olarak da vize ücretinizi yatırarak vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.